Sesli Kİtap 
 
E-Kitap
 
 
Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz (BİLED) Projesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce görme engelli kullanıcılara yönelik Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz (BİLED) Projesi hizmete sunulmuştur.

Görme engellilerin bilgi kaynaklarına ulaşmasını kolaylaştırmak, kişisel gelişimlerine ve özgür zamanlarını değerlendirmelerine katkıda bulunmak, ailelerine ve eğitim aldıkları kurumlara destek sağlamak amaçlanmıştır.

 

Proje kapsamında;

 

Ekran Okuma Programı ile bilgisayar ekranında görüntülenen metinsel bilgiler doğal insan sesi kalitesiyle seslendirilerek neyi, nasıl, ne kadar duyacaklarını belirleme imkânıyla, görme engellileri bilgisayar teknolojisinden tam ve eksiksiz yararlandırmakta, ayrıca elektronik ortamda kitap, ansiklopedi ve benzeri kaynaklardan özgürce araştırma yapmaları sağlanmaktadır.

 

Ekran Büyütme Programı ile son derece gelişmiş özelliklere sahip bir ekran büyütme yazılımı aracılığıyla az görenlerin bilgisayarı gözlerini yormadan ve başkalarından yardım almadan rahatlıkla kullanabilmelerine imkân sağlanmaktadır. Kullanıcı ekrandaki resim, metin ve benzeri görüntüleri istenilen boyutta görüntüleyebilmekte (maksimum 36 kat büyütme opsiyonu) arka ve ön plan renkleri ihtiyaca göre istenilen şekilde düzenleyebilmekte, programın arama özellikleri sayesinde metin, internet ve uygulamalar üzerinde istenilen noktaya, bilgiye kolayca ulaşılabilmektedir.

 

Sensörlü Kitap Okuma Makinası ile görme engelli kullanıcıların kitap, dergi, gazete, gibi basılı materyale hızla erişebilmesini sağlayarak siyah- beyaz veya renkli belge ve kitapları hatasız şekilde bilgisayar ortamına aktardıktan sonra onları dinleyerek okuma veya istediği depolama birimlerine; ses veya metin olarak kaydetme imkânı sağlanmaktadır.

 

Masaüstü Büyüteç Sistemi ile yazı yazma, okuma, bulmaca çözme, resim yapma, el işleri yapma ve benzeri günlük aktiviteleri başkalarına bağımlı kalmaksızın gerçekleştirilmektedir. 

   
   
 
 

HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün

 
kullanıcı formları
Mesai Gün ve Saatleri
İstek ve Önerileriniz
       

Pazartesi - Cuma: 08:00 - 20:00

Cumartesi: 09:00 - 18:00

Resmi tatil ve Pazar günleri kapalıyız.
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 2006 kez gösterilmiştir.